Kategorie
Nauka

Zawartość metanu w atmosferze rośnie najszybciej w zarejestrowanej historii

planeta Ziemia
Pomiary przeprowadzone przez National Oceanic and Atmospheric Administration pokazują, że metan, jeden z najsilniejszych gazów cieplarnianych, rośnie szybciej niż kiedykolwiek w historii. Świetnie!

Według NOAA, poziom metanu wzrósł o 17 części na miliard (ppb) w 2021 r. – największy skok od roku, odkąd naukowcy zaczęli rejestrować poziomy metanu atmosferycznego w 1983 r.

poziom metanu wzrósł o 15,3 ppb. Według NOAA średnia ilość metanu w atmosferze wynosi dziś 1 895,7 ppb – 163% więcej niż w czasach przedindustrialnych i 15% więcej niż w latach 1984-2006. „Nasze dane pokazują, że globalne emisje nadal poruszają się w złym kierunku w szybkim tempie” – powiedział w oświadczeniu administrator NOAA Rick Spinrad. „Dowody są spójne, alarmujące i niezaprzeczalne”.

Metan pozostaje w atmosferze tylko przez około 12 lat – w przeciwieństwie do dwutlenku węgla, który pozostaje znacznie dłużej – przez co mniej ważne jest rozważanie długoterminowych scenariuszy ocieplenia. Ale doznaje dość dużego ciosu: jest 86 razy silniejszy niż CO2 w ciągu 20 lat, co oznacza, że ​​może siać spustoszenie w stosunkowo krótkim czasie. W miarę nasilania się skutków zmian klimatycznych staje się coraz bardziej jasne, że jednym z pierwszych kroków w walce z niekontrolowanymi emisjami jest zastanowienie się, jak zmniejszyć emisje metanu i spowolnić je – liczbę epizodów ocieplenia, które obserwujemy w krótkim okresie. linia graniczna.

„Zmniejszenie emisji metanu jest ważnym narzędziem, które możemy teraz wykorzystać do złagodzenia skutków zmian klimatycznych w krótkim okresie i szybkiego zmniejszenia tempa ocieplenia” – powiedział Spinrad.

Aby nie zostać przyćmionym przez silniejsze rodzeństwo, NOAA powiedział, że CO2 również wzrósł w zeszłym roku. W 2021 r. średni globalny pomiar CO2 na powierzchni wynosi 14,7 części na milion (ppm), co stanowi ogromny skok w stosunku do średniej z 2020 r. Jest to kolejny niepokojący krok: W ciągu ostatnich 10 lat CO2 wzrósł o 2 ppm każdego roku – największy wzrost od początku pomiarów w 1958 r. Dokładne środki CO2 osiągnęły kilka punktów orientacyjnych. Szok w zeszłym roku, w tym ponad 421 ppm w ciągu dnia w kwietniu; Ostatni raz w atmosferze CO2 jest bardzo wysoka, Arktyka jest bujna i lasu.

Nowe numery pojawiają się natychmiast po niezwykle awaryjnym raporcie GEC został ogłoszony na początku tego tygodnia, prezentując jakieś trudne prawdy o działaniach, których potrzebujemy, aby rozpocząć utrzymywanie izolacji w zależności od proporcji katastrofalnych. Oprócz trudnych zamówień, takich jak szuka sposobów na osiągnięcie emisji CO2 z trzyletniego szczytu, raport zwany również 3
% emisjami metanu na koniec dekady.

Na szczęście metan jest prawdopodobnie jednym z najłatwiejszych do rozwiązania problemów klimatycznych, po części dlatego, że wiemy, że jest on wytworzony przez człowieka (głównie w rolnictwie), ropa naftowa i gaz) i mamy wiele technologii, które pomogą rozwiązać ten problem. problemy. Ale jasne jest, że metan też rośnie: NOAA odnotowała poziomy 8,5 ppb w 2018 i 10,7 ppb w 2019. Te nowe dane pokazują, że chociaż mamy wiele narzędzi, aby poradzić sobie z naszym uzależnieniem od gazów cieplarnianych, nadal jesteśmy za. opóźnianie się w rzeczywistych działaniach dotyczących rozwiązań – i w rezultacie dostrzeganie niepokojącego trendu wzrostowego.

„Musimy zbudować naród gotowy na klimat, dostosować się do tego, co już istnieje i przygotować się na to, co nadejdzie” – powiedział Spinrad. „Jednocześnie nie możemy już dłużej opóźniać pilnych i skutecznych działań niezbędnych do rozwiązania podstawowej przyczyny problemu – zanieczyszczenia gazami cieplarnianymi”.

Dodaj komentarz