Kategorie
Technologia

Wyjaśnienie różnic między telewizorami OLED i QLED

telewizor
Kupno nowego telewizora może być trudnym zadaniem przy tak wielu różnych opcjach dostępnych na rynku. Dwa najpopularniejsze typy telewizorów to telewizory OLED i QLED.
Choć z nazwy brzmią podobnie, są to zupełnie inne technologie. Oba mają swoje wady i zalety i często mają podobne ceny, ale przed przeniesieniem ciężko zarobionych pieniędzy do jednego z nich dobrze jest zapoznać się z tym, co każdy z nich ma do zaoferowania.

Zaczniemy od telewizora OLED, który niektórzy ludzie znają ze swoich smartfonów. Panele OLED zastąpiły wyświetlacze LCD (wyświetlacze ciekłokrystaliczne) w wielu smartfonach i są chwalone za żywe kolory, które wspaniale kontrastują z ciemną czernią. Jest to również cecha, która sprawia, że ​​telewizory OLED są popularnym wyborem. Panele wyświetlaczy OLED mogą osiągnąć te cechy, gdy piksele na ekranie zapalają się same, zamiast mieć podświetlenie LED, jak panele LCD.

Oznacza to, że wszelkie piksele, które nie są potrzebne do tworzenia koloru, można odrzucić, pozostawiając czystą czerń. Zapewnia to doskonały kontrast przy włączonych lub wyłączonych wszystkich pikselach, podczas gdy czarne wyświetlacze LCD mogą być lekko szare lub odbarwione ze względu na potrzeby podświetlenia. Z tego powodu główną wadą paneli OLED jest względny brak jasności. Telewizory

QLED mogą zaoferować lepszą wytrzymałość niż telewizory

QLED na najbardziej podstawowym poziomie, podobnie jak tradycyjne telewizory LCD, ponieważ łączą warstwę ciekłokrystaliczną z systemem podświetlenia LED. Oznacza to, że nie zapewniają tak imponującego poziomu kontrastu między kolorami wyświetlacza a standardowymi czerniami.

Jednak, aby to zrekompensować, dodali do panelu warstwę zwaną kropką kwantową (Q w QLED), która pomaga uzyskać znacznie żywsze kolory niż konwencjonalne ekrany LCD. Ogólnie są one również znacznie jaśniejsze niż panele OLED, co sprawia, że ​​przyciągają wzrok pod wieloma względami, a jednocześnie zapewniają dłuższą żywotność. Z biegiem czasu panele OLED mogą zacząć się zużywać, a odcienie niebieskiego ulegają degradacji szybciej niż czerwienie i zielenie. Może to prowadzić do tzw. „wypalenia”.

Jak być może wiesz, najwięksi producenci telewizorów co roku wypuszczają nowe modele telewizorów. Tak naprawdę koniec lub początek roku to zazwyczaj dobry czas na zakup nowego telewizora, ponieważ wprowadzenie nowych modeli często oznacza dobre rabaty na starsze modele. Jednak tempo postępu technologicznego w telewizorach OLED i QLED jest dość szybkie i stale wprowadzane są ulepszenia starszych technologii, a także wprowadzane są nowe technologie.

Quantum Dot nie jest już tylko dla telewizorów QLED

Jak wspomnieliśmy wcześniej, panele OLED zazwyczaj nie są tak jasne jak panele QLED. Aby złagodzić ten niedobór i lepiej konkurować z panelami QLED, niektóre najnowsze telewizory OLED dodają teraz do swoich projektów warstwę kropek kwantowych. Ta nowa hybrydowa konstrukcja daje ten sam efekt, co warstwy kropek kwantowych w telewizorach QLED, co sprawia, że ​​kolory są żywsze, a także jaśniejsze.

Ponieważ jednak panele QD OLED świecą się samoczynnie i nie mają za sobą dedykowanej warstwy białych diod LED, szczytowa jasność nie będzie w tej samej lidze co telewizory QLED. Podsumowując, dodanie nowych białych subpikseli i niebieskiej warstwy autoluminescencyjnej nadal powinno być znaczącym krokiem naprzód.

Najlepsi producenci telewizorów QLED dodają podświetlenie Mini LED, aby uzyskać lepszą wydajność lokalnego przyciemniania. Firma Apple znalazła się na pierwszych stronach gazet, wprowadzając podświetlenie Mini LED do 12,9-calowego iPada Pro oraz nowych 14 i 16-calowych modeli MacBook Pro. Jednak nowsze wyświetlacze Apple nadal wykorzystują standardową technologię LCD bez technologii kropek kwantowych.

Podobnie jak w przypadku nowych wyświetlaczy Apple, panele QLED z podświetleniem miniLED mają więcej obszarów, w których można przyciemnić jasność, aby poprawić kontrast z sąsiednimi pikselami wyróżnionymi kolorem. Pomaga to tym nowym panelom QLED lepiej konkurować z panelami OLED, chociaż znacznie poprawiony kontrast nadal nie jest do końca równy panelom OLED.

Nigdy nie było lepszego czasu na zakup nowego telewizora OLED lub QLED. Istnieje wielu głównych producentów, którzy produkują telewizory OLED lub QLED, a niektórzy oferują nawet wybór obu. Jak już wspomnieliśmy, obie technologie wyświetlania mają swoje mocne i słabe strony, z których niektóre zostały zrekompensowane najnowszymi osiągnięciami po obu stronach.

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, dostajesz to, za co płacisz, co oznacza, że ​​telewizory z niższej półki dla telewizorów OLED lub QLED nie będą oferować tego samego poziomu jakości obrazu, co droższe modele.

Jak wyjaśnia CNET, nawet tanie telewizory OLED i QLED często przewyższały droższe telewizory LCD jeszcze kilka lat temu. Upewnij się, że szukasz okazji na alternatywne modele — nawet jeśli nie mają wszystkich najnowszych funkcji, zazwyczaj są dobrym wyborem za te pieniądze. W końcu wybór należy do Ciebie.

Dodaj komentarz