Kategorie
Nauka

Perseverance zbiera swoją pierwszą próbkę na Marsie

wszechświat
NASA świętuje potwierdzenie danych otrzymanych z Perseverance Rover. To pokazuje, że pierwsza próbka rdzenia skały marsjańskiej została ukończona.

Dane uzyskane od Rovera 1 września wskazują, że operacja wiercenia rdzeniowego została pomyślnie zakończona. Obrazy uzyskane przez Perseverance wyraźnie pokazują nienaruszoną próbkę obecną w probówce po ablacji jądra.

Jednak ze zdjęciami z Rovera nie wszystko jest idealne. NASA ogłosiła, że ​​wykona dodatkowe zdjęcia przed zapieczętowaniem i przechowywaniem próbek skał. Potrzebnych jest więcej zdjęć, ponieważ niektóre z próbkowanych obrazów nie są ostateczne z powodu słabych warunków oświetleniowych na Marsie.

NASA bierze pod uwagę próbkę w probówce, ponieważ zdjęcia wykonane w optymalnych warunkach oświetleniowych potwierdziły, że próbka znajdowała się w probówce. Trwałość umożliwia pobieranie próbek z próbek rdzeni skalnych, które są nieco grubsze niż ołówki, przy użyciu systemu pobierania próbek i dabbingu. Wewnątrz wiertarki znajduje się probówka, jak pokazano na poniższym obrazku. To zdjęcie zostało zrobione aparatem Perseverance Mustcam Z.

konstelacja

Głównym celem jest skała wielkości walizki na grzbiecie o długości około 800 metrów, pokryta wychodniami i skałami różnej wielkości. Gdy obrazowanie potwierdziło, że próbka była in vitro, kamera zaczęła wibrować pięć razy na sekundę z wiertłem. Proces ten znany jest jako „dziurkowanie dubtail” i ma na celu usunięcie zanieczyszczeń z końca rury.

Proces ten może jednak spowodować, że próbki skały wsuną się głęboko w rurkę. NASA nie mogła zajrzeć do wnętrza tuby ze względu na warunki oświetleniowe zdjęć zrobionych po trafieniu. NASA otrzyma nowe zdjęcia rdzenia i rurek 3 września.

Dodaj komentarz