Kategorie
Nauka

Nowy satelita NASA GOES-T pomoże w prognozach pogody

satelita kosmiczny
NASA wystrzeliła nowego satelitę obserwacyjnego Ziemi o nazwie GOEST. Wystrzelony przez Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) w celu obserwowania pogody z orbity, statek kosmiczny jest najnowszym dodatkiem do sieci Geostationary Operational Satellites (GOES) NASA do projekcji raportów pogody kosmicznej, a także pogody Ziemi z regionu.

Satelita został wystrzelony o 16:38 czasu wschodniego we wtorek, 1 marca ze stacji kosmicznej Cape Canaveral za pomocą rakiety United Launch Alliance Atlas V. O 20:28 czasu wschodniego NASA potwierdziła, że ​​statek kosmiczny rozmieścił swoje panele słoneczne. i działało zgodnie z oczekiwaniami.

Projekt GOES ma długą historię obserwacji Ziemi z kosmosu, sięgającą 1966 roku wraz z wystrzeleniem pierwszego satelity ATS1. Inne satelity zostały wystrzelone w latach 60. i 70. XX wieku, wraz z uruchomieniem nowoczesnego programu GOES w 1975 roku. Kiedy niedawno wystrzelony satelita GOEST osiągnie orbitę geostacjonarną 22 300 mil nad powierzchnią, zostanie przemianowany na GOES18.

„W NASA jesteśmy zaszczyceni mogąc kontynuować współpracę z NOAA nad tym udanym i strategicznym partnerstwem. Oprócz naszej pracy nad rozwojem i startem statków kosmicznych, wspierane przez NASA zespoły badawcze chętnie analizują cenne dane, które dostarczy GOEST” – powiedział. Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Dyrekcji Misji Naukowych w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „Te obserwacje są ważną częścią naszych badań, aby lepiej zrozumieć i przewidzieć klimat, pogodę i wzorce pogody kosmicznej – modele, które z kolei wspierają główną pracę NOAA, ponieważ dostarczają prognozy pogody i przestrzeni kosmicznej dla narodu”.

Do czego służy sieć GOES

Nowo wystrzelony statek kosmiczny jest częścią serii prowadzonej przez NOAA o nazwie GOESR. Oznacza to, że NOAA jest odpowiedzialna za obsługę statków kosmicznych z ziemi, zbieranie od nich danych i dystrybucję tych danych. Biuro robi to przede wszystkim po to, by móc obserwować systemy pogodowe z orbity. Najnowszy satelita będzie obserwował zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i Ocean Spokojny, skąd będzie mógł śledzić zmiany pogody z zachodu na wschód Stanów Zjednoczonych (za pośrednictwem NASA). Może również pomóc w wyświetlaniu wczesnych ostrzeżeń o ekstremalnych zdarzeniach pogodowych, takich jak huragany i huragany.

Satelity zbierają dane o takich rzeczach jak atmosfera, oceany i lokalny klimat. Ale obserwowali również środowisko kosmiczne, obserwując takie czynniki, jak pogoda kosmiczna, która jest spowodowana promieniowaniem emitowanym przez słońce. NASA jest zaangażowana w dostarczanie pewnych instrumentów dla satelity GOES, takich jak Magnometr z czujnikiem pola magnetycznego,

„W NASA z dumą wspieramy naszą wspólną agencję NOAA i jej misję, jaką jest dostarczanie ważnych danych i obrazów dla prognostów i badaczy monitorujących zagrożenia warunki pogodowe” – powiedziała zastępca administratora NASA Pam Melroy.GOESR ma pomóc w przewidywaniu pogody, te satelity zapewniają obserwacje, które również pomagają nauce NASA. Współpraca naszych agencji jest bardzo korzystna w zrozumieniu naszej planety.”

Dodaj komentarz