Kategorie
Technologia

Microsoft Edge wkrótce otrzyma własną wbudowaną sieć VPN

Microsoft
Chociaż pozbył się większości bagażu, który obciążał Internet Explorera, przeglądarka Edge firmy Microsoft okazała się równie kontrowersyjna jak jej poprzedniczka, głównie z powodu kilku błędów w marketingu firmy i jej agresywnego nacisku. Pomimo tych kontrowersyjnych i czasami niesmacznych taktyk, Microsoft Edge ma zadatki na solidną i imponującą przeglądarkę internetową. Wciąż rozwija dobry zestaw wbudowanych funkcji na szczycie Chromium, a najnowsza wersja ma na celu ochronę Twojej prywatności, coś, czego stary Microsoft prawdopodobnie nawet nie zawracałby sobie głowy oferowaniem wprost.

Wiele osób spędza dziś większość czasu w sieci. Sprawia to, że przeglądarki są podatnym gruntem do zbierania informacji, które można powiązać z użytkownikiem. Wiele przepisów ma na celu ochronę ludzi przed takimi naruszeniami prywatności, ale ci, którzy pracują w branży reklamowej i pirackiej, zawsze znajdują luki techniczne i prawne, aby je obejść. Twórcy przeglądarek również podjęli kroki w celu ochrony swoich użytkowników, ale czasami podstawy po prostu nie wystarczą.

Kolejnym krokiem w ochronie użytkowników sieci jest ukrywanie ich tożsamości i działań. W tym miejscu pojawiają się wirtualne sieci prywatne (VPN); to jedno z najpopularniejszych narzędzi używanych przez osoby dbające o prywatność i takie, których życie zależy od anonimowości. Oczywiście jest wielu dostawców usług VPN, z których wielu oferuje zasadniczo te same obietnice, ale w różnych cenach. Niektórzy użytkownicy mogą mieć problem z podjęciem decyzji, komu zaufać, ale nie muszą podejmować tej decyzji, jeśli korzystają z Microsoft Edge.

Darmowy, ale bardzo ograniczony VPN

Nowa strona pomocy w witrynie Microsoftu ujawnia plany zintegrowania usługi VPN bezpośrednio z przeglądarką Edge. Firma nie wspiera samego serwera, przez co funkcja byłaby mniej atrakcyjna lub mniej niezawodna. Zamiast tego nawiązał współpracę z Cloudflare, jednym z największych na świecie dostawców usług DNS i szkieletem dla routingu adresów internetowych. Cloudflare oferuje również usługi VPN używane przez Microsoft.

Nadchodząca funkcja VPN nosi nazwę „Microsoft Edge Secure Network” i zawiera typowe obietnice dotyczące szyfrowania ruchu i ukrywania lokalizacji użytkowników. Według firmy dane przeglądania są usuwane co 25 godzin, a informacje związane z ogólnym użyciem VPN są usuwane co miesiąc. Usługa nadal oczywiście jest zgodna z polityką prywatności Edge i Microsoft, więc może być kilka haczyków, jeśli chodzi o zobowiązania prawne i obowiązki.

Największym zastrzeżeniem jest to, że chociaż ta usługa będzie oferowana bezpłatnie dla każdego, kto zaloguje się na swoje konto Microsoft, obowiązuje również miesięczny limit 1 GB. W zależności od tego, jak często korzystasz z Internetu, możesz bardzo szybko osiągnąć ten limit — może już po kilku dniach. Microsoft Edge nie będzie pierwszą przeglądarką oferującą usługi VPN, ani wbudowane, ani jako dodatek, i dopiero okaże się, jak skuteczna będzie, ponieważ zostanie uruchomiona jako funkcja przeglądania.

Dodaj komentarz