Kategorie
Technologia

Itanium firmy Intel zakończono

Intel CPU
Patrząc wstecz: 20 lat po nieudanej próbie zbudowania globalnego przyczółka w dziedzinie komputerów, Intel w końcu zaprzestał dostarczania swoich procesorów Itanium w czwartek. Firma skupiła się na bardziej znanej architekturze zestawu instrukcji x86 (ISA) w 200 roku, ale Itanium działał przez kolejne 10 i pół roku, zanim został zablokowany w 2019 roku.

Itanium był wynikiem współpracy między HP i Intelem. W latach 90. zakres zastosowań procesorów ISA był znacznie bardziej zróżnicowany niż dzisiejsze x86 i Arm Titan. Architektura IA6 wkroczyła do nieznanej wówczas sfery przetwarzania 6-bitowego i została zaprojektowana w celu zastąpienia unikalnych rozwiązań stosowanych przez wiele indywidualnych firm.

Jednak projekt szybko stał się znany jako „Itanic” ze względu na jego pieniądze, ambicję i efekt końcowy. Obietnica firmy Itanium utknęła w martwym punkcie z powodu braku tradycyjnej obsługi 32-bitowej i trudności w pracy z łatwymi do zarządzania architekturami i pisaniem oprogramowania.

laptop Intel CPU Inside

Marzenie o dominującym ISA spełniło się kilka lat później, dzięki rozszerzeniu AMD6 na istniejący zestaw instrukcji x86. W tym czasie wiceprezes (obecnie dyrektor generalny) Pat Gelsinger kierował wówczas Intel Digital Business Group, a Xeon firmy rósł wraz z pojawieniem się 6-bitowych i wielordzeniowych możliwości w architekturze x86. Potrzeby rynku.

Reszta to historia. Niezawodny stary procesor x866 jest dziś nadal wybierany przez ISA, ale tylko Arm rzucił mu wyzwanie i ostatecznie przewyższa kuzyna Itanium pod względem liczby rdzeni i szybkości zegara. Mimo to Intel pracował nad Itanium od wielu lat, aż do ogłoszenia najnowszej generacji w 2017 roku.

W tym tygodniu Silicon Itanium w końcu został wysłany i wreszcie się skończył. Ale dla bardzo odważnego użytkownika biznesowego z wyjątkowym doświadczeniem 20 lat temu, The Register wydaje się, że znalazł tonę monet Itanium na rynku wtórnym.

Dodaj komentarz