Kategorie
Technologia

Firefox 94 dodaje wiele nowych funkcji, zamyka kilkanaście luk

Firefoks
Mozilla wydała Firefoksa 9 z nowymi funkcjami dla systemów operacyjnych Windows, MacOS i Linux.

Niektóre z nich są zorientowane na bezpieczeństwo, wraz z kilkoma poważnymi lukami, które usuwa aktualizacja. To jest tuż po tym, jak Mozilla wprowadziła ważne nowe funkcje w mobilnych wersjach Firefoksa.

Wydanie Mozilli zawiera szczegółowe aktualizacje, które obejmują ulepszenia wydajności, bezpieczeństwa i prywatności.

Firefox nie będzie już żądał aktualizacji od użytkowników systemu Windows, ale będzie je pobierał i instalował nawet po zamknięciu Firefoksa. W systemie Windows 11 Firefox obsługuje teraz menu Snap Layouts.

W systemie macOS Firefox będzie teraz korzystać z trybu oszczędzania energii firmy Apple podczas oglądania filmów pełnoekranowych na niektórych witrynach do przesyłania strumieniowego, co zdaniem Mozilli powinno znacznie poprawić żywotność baterii w komputerach MacBook. Oczekuje się również, że Firefox 9
zmniejszy zużycie energii przez Linuksa, włączając backend EGL, co powinno zwiększyć wydajność WGL.

Dodatkowo, przeglądarka Mozilli będzie teraz automatycznie pobierać nieaktywne karty, ale użytkownicy mogą również zobaczyć zużycie pamięci dla każdej karty za pośrednictwem strony „about: unloads”, gdzie mogą je ręcznie pobierać bez całkowitego ich zamykania.

W nadchodzących tygodniach Mozilla wprowadzi funkcję bezpieczeństwa o nazwie Site Isolation. Aby chronić się przed atakami z kanału bocznego, Site Isolation może załadować każdą witrynę do własnego procesu systemu operacyjnego. Może to uniemożliwić złośliwym witrynom dostęp do informacji z innych witryn, które użytkownik otworzył w tym samym czasie.

Należy również zauważyć, że Mozilla jest podzielona na kontenery Firefoksa o nazwie Firefox MultiKonta, które dzielą profile internetowe na różne przedziały zorganizowane w zakładki. Powinno to umożliwić użytkownikom dostęp do jednej witryny lub usługi z wieloma niezależnymi kontami w tej samej przeglądarce. Możesz także uniemożliwić śledzenie całej Twojej aktywności online przez narzędzia śledzące w mediach społecznościowych. Firefox MultiAccount Containers jest zintegrowany z Mozilla VPN.

Spośród 13 luk, które zamyka Firefox 9, Mozilla zajmuje siódme miejsce jako „duży wpływ”. Jedna z tych zmian uniemożliwia wstawianie poufnych danych skopiowanych do schowka do funkcji schowka w chmurze systemu Windows 10, która po włączeniu rejestruje informacje ze schowka w chmurze.

W tym samym czasie Mozilla wydała również w tym tygodniu duże aktualizacje interfejsu użytkownika dla mobilnych wersji Firefoksa. Zmienili sposób wyświetlania kart i zakładek, a dla użytkowników Androida zaktualizowana wersja grupuje ostatnie wyszukiwania według tematu.

Dodaj komentarz