Kategorie
Bez kategorii

Dlaczego wolę PC

Zdarzyło mi się parę lat temu napisać artykuł „C-16/116 PLUS/4 czyli pułapka na oszczędnych, za który zebrałem tęgie baty, a nawet pogróżki, od posiadaczy tych modeli Commodore. Poniższy artykuł rozjątrzy prawdopodobnie do żywego tym razem fanatyków Amigi.

Z Amigą, przyznam szczerze, łączą mnie jak na razie dość krótkotrwałe więzy, nieco dłuższe za to z komputerami serii PC. Być może na poglądach zawartych w tym artykule zaważył fakt, iż od dłuższego czasu pracuję z PC wymagając, siłą rzeczy, od Amigi takiego samego komfortu pracy. Ponadto moje pojęcie komputera kojarzy mi się z narzędziem pracy i dlatego liczba dostępnych programów użytkowych jest dla mnie pewnym wykładnikiem jego użyteczności. Pogląd ten będzie prawdopodobnie przebijał się w całym artykule. Koncepcja jak i wykonanie Amigi przypomina mi nieśmiałe małżeństwo z MS-DOS i w ogóle modułowością PC. Układ klawiatury, wczytywanie programów i szereg innych szczegółów przypomina mi dziwną mieszaninę MS-DOS, MS-WINDOWS i GEOS (dla C-64).

Początkującemu użytkownikowi jest dość trudno połapać się w tym wszystkim, a zaawansowanemu — dość trudno przyzwyczaić. Z punktu widzenia użytkownika PC zmiana dyskietek podczas pracy nie jest niczym nowym zwłaszcza w zestawach bez dysku twardego. Aby uniknąć ciągłej wymiany dyskietek w Amidze, należy skopiować sobie kilka katalogów systemowych na dyskietkę roboczą. Z niewyjaśnionych dla mnie powodów katalogów tych jest kilka, choć (moim zdaniem) można by wszystko upchnąć do jednego worka.

Z drugiej strony pojemność pamięci Amigi jest wystarczająca, aby najbardziej potrzebne procedury po prostu wprowadzić do RAM i tam trzymać, zamiast ciągle odwoływać się do dyskietki. Druga sprawa, to jakość oprogramowania i jego zawodność w stosunku do PC. Komunikat „Guru Meditation” ukazujący się zwykle w najmniej pożądanych sytuacjach, może doprowadzić momentami do obłędu. Taryfę ulgową można zastosować dla gier (chociaż właściwie niby dlaczego?) ale w wypadku programów użytkowych jest to absolutnie niedopuszczalne. Takie sytuacje w PC zdarzają się oczywiście od czasu do czasu z trzech głównych powodów: uszkodzenia komputera, wczytania uszkodzonej wersji programu i złego ustawienia parametrów (np. dla innej karty graficznej).

Dodaj komentarz