Kategorie
Nauka

Czy Pluton jest planetą?

planeta Plunot
Pluton – ciało niebieskie, a nie ulubiona postać Disneya – został usunięty ze statusu planety przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) w 2006. Główny spór dotyczy tego, czy mała kula wystarczy.
,Do tego czasu termin „planeta” był właściwie potocznym terminem określającym każde z głównych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym. Dopiero na Zgromadzeniu Ogólnym UAI w 2006 roku weszła w życie definicja „planety”… i to dosłownie wszystko zmieniło.

Aby duże ciało można było uznać za planetę, IAU zdecydowała, że ​​musi mieć dwie definiujące cechy. Po pierwsze, musi być wystarczająco duży, aby jego orbita grawitacyjna wokół Słońca mogła go obracać, a po drugie, musi być wystarczająco duży, aby odpychać pobliskie obiekty planetarne lub szczątki. Zasadniczo musi to być łotr z kosmosu.

Pluton z pewnością ma pierwszy kawałek – jest okrągły, ale nie na tyle duży, by „przestraszyć” sąsiadów. W rezultacie Pluton z dziewiątej planety w naszym Układzie Słonecznym stał się jedną z pięciu planet karłowatych, przy czym IAU stwierdziła, że ​​Pluton jest „ważnym archetypem klasy obiektów tranzytujących”.

Neil deGrasse Tyson mówi: „Pluton ma nadejść”.

Neil deGrasse Tyson, który nadal jest dyrektorem Hayden Planetarium w American Museum of Natural History w Nowym Jorku, po raz pierwszy zauważył, że w Plutonie było coś innego w latach 90. W wywiadzie dla NPR w 2009 Tyson powiedział, że inne lodowe ciała odkryte w zewnętrznym Układzie Słonecznym zachowują się podobnie do Plutona, ponieważ krążą z innymi planetami.

Według Tysona po prostu nie tak zachowywałoby się duże ciało uważane za „planetę”. Astrofizyk mówi, że schyłek Plutona jako „planety” nie powinien być postrzegany negatywnie. Zamiast tego, Pluton powinien być uważany za pierwszy obiekt odkryty w regionie zewnętrznego Układu Słonecznego znanym jako Pas Kuipera.andnbsp;

To nie powstrzymało Tysona przed śmianiem się z małych rozmiarów Plutona, kiedy pojawił się w „The Late Show with Stephen Colbert” w 2017 roku. W krótkim wywiadzie powiedział, że Księżyc Ziemi ma masę 5 razy większą od Plutona, ale jest to „księżyc”, a nie planeta. W rzeczywistości Pluton ma tylko dwie trzecie średnicy księżyca na obwodzie
627 mil.

Tak więc, według Tysona, Pluton nie jest jeszcze planetą i powinien być „w pasie”, utrzymując swoją pozycję, pomimo toczących się kontrowersji w tej kwestii w społeczności szerszej nauki.

Dodaj komentarz