Kategorie
Technologia

Co to jest karta sieciowa?

karta sieciowa
Jeśli kiedykolwiek próbowałeś rozwiązać problem z siecią, prawdopodobnie rozmawiałeś o kartach sieciowych. Więc czym one są i dlaczego Twój komputer ich potrzebuje? Przyjrzyjmy się bliżej.

Co to jest karta sieciowa?

Karta sieciowa to jedna z wielu rzeczy, które łączą nas z Internetem. Są to zwykle anteny lub karty wbudowane w urządzenie, ale mogą to być również klucze USB lub anteny wtykowe, które umożliwiają urządzeniom przewodowym odbieranie danych całkowicie bezprzewodowo.

Wi-Fi i Ethernet: jakie jest najlepsze połączenie przewodowe?

Karty sieciowe umożliwiają komputerom i innym urządzeniom łączenie się z siecią lokalną (LAN) lub innym typem sieci w celu uzyskania dostępu do Internetu. Mogą współpracować z połączeniami bezprzewodowymi, takimi jak Wi-Fi lub połączeniami przewodowymi, takimi jak Ethernet.

Inna karta sieciowa z routerem. Router jest bramą, która kieruje ruch bezprzewodowy do urządzeń z Internetu, podczas gdy adapter umożliwia urządzeniom łączenie się z siecią i odbieranie tych danych.

W przypadku korzystania z zewnętrznej karty sieciowej w komputerze, przed użyciem karty należy pobrać i zainstalować oprogramowanie sterownika dla tej karty. Producent zazwyczaj dostarcza to oprogramowanie z kartą lub komputer automatycznie instaluje sterownik przy pierwszym podłączeniu karty.

Typy kart sieciowych

Karty sieci przewodowych i bezprzewodowych mogą być używane w różnych urządzeniach.
Karta sieciowa (NIC)
Jedną z najpopularniejszych obecnie kart sieciowych jest karta sieciowa (NIC), znana również jako kontroler interfejsu sieciowego. Są one zazwyczaj wbudowane w płyty główne dzisiejszych urządzeń z dostępem do Internetu i zapewniają przewodowe i bezprzewodowe połączenia internetowe.

Wszystkie karty sieciowe generalnie korzystają ze standardu 802.11 dla połączeń Wi-Fi, więc karta dostarczona z laptopem może współpracować z dowolnym routerem korzystającym z tego standardu do łączenia się z Internetem. Ponieważ jest to standard większości bezprzewodowych połączeń internetowych, większość urządzeń może się z nim łatwo komunikować.

Adapter USB

Ten typ adaptera to zazwyczaj klucz sprzętowy USB podłączany do komputera przewodowego. Będzie wyposażony w antenę do odbierania sygnałów z sieci bezprzewodowej i przesyłania danych, które otrzymuje przez połączenie USB do komputera.

Karty te są dobrym rozwiązaniem do zasilania starszych komputerów z łącznością bezprzewodową, ponieważ nie wymagają otwierania obudowy komputera w celu włożenia karty intranetowej. Popularnym wyborem jest TPLink N150.

Dodaj komentarz