Kategorie
Technologia

Co to jest AMD FreeSync?

procesor AMD
Zasadniczo AMD FreeSync dla monitora lub telewizora z włączoną funkcją FreeSync komunikuje się ze źródłem, ponieważ źródło ma już zainstalowany zgodny procesor AMD. Ta komunikacja pozwala obu urządzeniom działać według tego samego harmonogramu. Tak więc wyświetlacz zamiast działać ze „stałą częstotliwością odświeżania”, będzie odświeżał się dokładnie po odebraniu nowego obrazu. W ten sposób pokazuje tylko następną klatkę, gdy jest nowa zawartość do wyświetlenia, dzięki czemu wszystko działa płynniej. Technologia AMD

FreeSync jest również znacznie szerzej dostępna w nowych telewizorach, obsługując nawet najnowsze konsole Xbox (w tym Xbox One S i Xbox One X, aż do Xbox Series S i Series X), o ile Twój telewizor jest podłączony do FreeSync. Jest to w przeciwieństwie do NVIDIA GSYNC, która tak naprawdę jest odpowiednia tylko dla komputerów do gier z nowoczesnymi procesorami graficznymi NVIDIA i działa tylko z niewielką liczbą monitorów i tylko kilkoma telewizorami dla porównania.

AMD FreeSync Czym różni się od VSync?

Innym rozwiązaniem tego problemu z harmonogramem szybkości klatek jest system synchronizacji zwany VSync. VSync to tak naprawdę druga strona AMD FreeSync. Zamiast blokować częstotliwość odświeżania monitora do częstotliwości, z jaką otrzymał sygnał, zamiast tego VSync próbuje zablokować sygnał do częstotliwości odświeżania monitora. Nie jest to czysty sposób pracy, ponieważ w niektórych przypadkach zmusza procesor graficzny systemu do ustępstw w celu dotrzymania ustalonego harmonogramu. Może to prowadzić do zacinania się klatek na sekundę, w którym gra spowalnia i przyspiesza przez nieprzewidywalne okresy, a także może powodować opóźnienie wejścia.

VSync jest przydatny podczas grania w starszą grę na znacznie nowszym sprzęcie, który może uruchomić grę znacznie powyżej 60 fps. VSync traci swoją przydatność w nowszych grach, które mają problemy z utrzymaniem stałej częstotliwości odświeżania 60 klatek na sekundę – często interpretowanej jako standardowa częstotliwość odświeżania monitora w tym momencie historii gier.

Istnieje więc sposób na zapewnienie płynnej synchronizacji między monitorem a systemem do gier, co jest tak ważne podczas grania w rozdzielczości wyższej niż 1080p; Rozgrywka w rozdzielczości 4K zyskuje znacznie więcej niż FreeSync, gdzie wydajność nawet na najlepszych komputerach i konsolach może czasami spaść poniżej 60 fps.

Dodaj komentarz